Strona główna

Zespoły


Koła zainteresowań

KGW


Artyści i Pasjonaci


Relacje z wydarzeń


Galeria fotograficzna


Archiwum


Historia OK


Wiśniowa


Pliki


Kontakt


Zapowiedzi


Księga Gości

 

www.wisniowa.pl


 

Strojenie Stołu Wielkanocnego w Różance

W sobotę 22 kwietnia br. do Różanki zjechały członkinie KGW z terenu gminy Wiśniowa przywożąc ze sobą przeróżne potrawy, wypieki i napoje związane z czasem ich spożywania - Wielkanocą. Pięknie udekorowane w pisanki, palmy, baranki, kurczątka i króliki stoły uginały się od wszelakiego jadła a w powietrzu unosił się aromat chrzanu i jajek. Właśnie jajka były nieodzownym produktem każdego z 10 suto zastawionych stołów z miejscowości: Jazowa, Jaszczurowa, Oparówka, Niewodna, Różanka, Kalembina, Kożuchów, Tułkowice, Szufnarowa, Wiśniowa, ale oprócz nich obfita różnorodność smacznych wyrabianych tradycyjnie wędlin, galaretek, dań mięsnych na zimno i gorąco. Do nich nieodzowne dla tego tradycyjnego jadłospisu dodatki w postaci chrzanu, musztardy, ostrej ćwikły. Na deser różnego rodzaju wypieki z wielkanocnymi babkami na czele i także szeroki wachlarz napojów od tych gaszących pragnienie po te pobudzające trawienie i przyspieszające spalanie dań.
        Oprócz rozkoszy dla ciała było także coś dla ducha. Tradycyjnie już zagrała kapela ludowa „Przepióreczka” z Niebocka oraz zespół wokalno-instrumentalny „Tycio” z Ladomirovej ze Słowacji prezentujący zarówno tradycyjną muzykę cygańską, jak również współczesne i ludowe utwory słowackie i polskie, przy których bawili się uczestnicy degustacji. A było ich naprawdę sporo.
        Do Różanki przyjechali goście z Rzeszowa z Urzędu Marszałkowskiego pani Dorota Jamroży i pani Monika Samborska a także, pani Stenia Michałek z Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie. Radny z Ladomirowej pan Milan Demetr i miejscowy katecheta ks. dr Paweł Romanowski z parafii Grodzisko. Obecni był też radny Rady Powiatu w Strzyżowie pan Tadeusz Przywara, dyrektorzy szkół, radni i sołtysi Gminy Wiśniowa. Obecna była również delegacja z sąsiedniego KGW z Zawadki. Nie zabrakło też gospodarzy gminy Wiśniowa z wójtem Zbigniewem Gruszczyńskim i przewodniczącym Rady Gminy, Janem Włodyką na czele oraz gospodarzy wsi Różanka z sołtysem Ryszardem Strzępkiem, przewodniczącą miejscowego KGW panią Emilią Wójcik i prezesem OSP panem Eugeniuszem Szypułą. Pierwsza część wielkanocnego biesiadowania kończyła się wręczaniem dyplomów i nagród finansowych dla wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich biorących udział w imprezie. Były również szczególnie serdeczne podziękowania dla pani Eugenii Furtek z Kalembiny, która przez ponad 35 lat pełniła funkcję przewodniczącej Gminnego Związku Kół Gospodyń Wiejskich w Wiśniowej.
        Po posileniu się tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi nastąpił czas za wspólne śpiewanie i tańczenie. Mimo mocnych i skocznych rytmów prezentowanych przez „człowieka orkiestrę” Andrzeja Konsura to jednak, z jego też udziałem, naprędce skonstruowana kapela (Dariusz Data, Józef Cynarski) cieszyła się ogromnym „wzięciem” i rozkołysała biesiadników. Śpiewano i tańczono do późnych godzin nocnych.

 

Jeszcze jubileusz przewodniczącej Rady Kobiet.

 

 

Serwis Internetowy Ośrodka Kultury w Wiśniowej
 Administrator: Szczepan Wesołowski